گریلی

«یا لطیف»

مرا مهر سیاه چشمان ز سر بیرون نخواهد شد

قضای آسمان است این و دیگرگون نخواهد شد

شبی‌ مجنون به لیلی گفت که‌ای محبوب بی‌همتا

تو را عاشق شود پیدا ولی‌ مجنون نخواهد شد

.

.

.

وقتی اکانت دریاترین را ساختم، خودم عاشقش شدم... یه جور ظرافت دخترانه‌ای داشت که خیلی دوستش داشتم...

خیلی‌ها هم خوششان آمده بود ولی در این میان بعضی‌‌ها هم بودند که اعتقاد داشتند، ساختار این واژه اشتباه و من درآوردیست... یکی از این بعضی‌ها جناب همسرم است که همیشه نظرش برایم محترم بوده و هست...

خلاصه از وقتی که فهمیدم در پرشین بلاگ می‌توان آدرس وبلاگ را ویرایش کرد دنبال یک واژه‌ای می‌گشتم که به اندازه دریاترین دوست داشته باشمش و با حال و احوال این روزهایم نیز سازگارتر باشد تا که رسیدم به گریلی یا گرایلی و نتوانستم از آن بگذرم...

 گریلی یکی از مقام‌های موسیقی در موسیقی شمال خراسان است. سال‌ها پیش از این، رسم بوده که دامادها روز پیش از مجلس دامادی‌شان، تفنگ‌شان را بر می‌داشته‌اند و به کوه و کمر می زده‌اند تا شکاری کنند و  میهمان‌های مجلس‌شان را با گوشت شکار میزبانی کنند. رقابتی بوده برای اثبات شجاعت. جوانی از جوان‌های کرمانج، روز پیش از عروسی به نوعروسش قول می‌دهد که چنان  شکار در خوری بیاورد تا زبانزد همه ایلات بشود.

جوان به کوه می‌زند همه روز  را می‌گردد اما دریغ از یک شکار؛ تا آنکه ناگهان پلنگی به اوحمله می‌کند و نوداماد با شجاعت با پلنگ گلاویز می‌شود و با رشادت آن را از پا در می‌آورد.

جوان، خسته از نبرد با حیوان وحشی و ناامید از به دست آوردن شکار، تصمیم می‌گیرد شب را در کوه بماند تا شاید فردا قولش را به نوعروسش برآورده کند. شب اما برای درامان ماندن از سرما، پلنگ را پوست می‌کند و به درون پوست می‌خزد تا شب را به صبح برساند.

اما بشنوید از ایل و قبیله جوان نوداماد که همه روز را منتظر می‌مانند که جوان از  شکار برگردد. شب هنگام وقتی خبری نمی‌شود، نگران به همراه نوعروس به کوه می‌زنند تا بلکه خبری بیابند از جوان.

می‌گردند و می‌گردند تا آن که از دور، در پناه سنگی، پلنگی را می‌بینند که خوابیده است و تفنگ جوان را می‌بینند که همان گوشه افتاده، یقین می‌کنند که نوداماد طعمه پلنگ شده. جوانان غیور ایل به همراه نوعروس به خیال انتقام از پلنگ، حیوان را به تیر می‌بندند اما وقتی نزدیک‌تر می‌آیند نوداماد را در خون خود غرقه می‌بینند.

 

مقام گریلی- گریه لیلی- شرح مویه‌هایی است که نوعروس بر پیکر غرقه در خون نو داماد رشیدش سر می دهد...

پی‌نوشت؛ به شنیدن این سه اجرای زیبا در مقام گرایلی میهمان شوید:

/ 1 نظر / 22 بازدید
یه دوست

بدون خرید CD یا سرمایه گذاری از اینترنت درآمد کسب کنید حداقل 500 هزار تومان در ماه کاملا قانونی ( شرکت ثبت شده ) 7 سال سابقه