بهارانه!

 «یا لطیف»

عاشقا خیز که آمد بهاران/ چشمه کوچک از کوه جوشید/ گل به صحرا در آمد چون آتش/ رود تیره چو طوفان خروشید

دشت از تو شده هفت رنگ!

امسال بهار نرم و آرام خودش را لابه‌لای زندگی ما جا کرد. نه که منتظرش نبوده باشیم. ده روزی مانده به آمدنش همه چیز را آماده کردیم و رفتیم سفر. وقتی برگشتیم دیدیم آمده نشسته توی خانه و همه چیز زندگی‌مان بوی بهار گرفته. لاجرم بهاری شدیم!

ای فسانه، فسانه، فسانه! خسان‌اند آنان/ که فروبسته ره را به گلزار/ خس به صد سال طوفان ننالد/ گل ز یک تندباد است بیمار  

تو مپوشان سخن‌ها که داری... 

قدر این روزها را باید دانست. قدر این روزهای پُر ‌نسیم کم‌باران را... بهار بوی شعر و کاغذ و باران می‌دهد. بوی ریحان و بنفشه دارد. بهار، شکل این گل‌های رنگ‌رنگ سر‌بر‌آورده از نرده‌های خانه‌های این اطراف را به خود گرفته است. این خانه‌های بی‌شک مست بهار... این خانه‌های باران‌خورده‌ی خرسند، با آن لبخند پنجره‌هاشان. این روزهای پر از پیاده‌روی‌های پی‌در‌پی، پر از چای و موسیقی و مناجات، پر از تهران‌گردی‌ها و هم‌کلاسی‌جان‌ها و آدم‌های تازه... این‌ها که اشک و لبخند و عاشقی را یک‌جا می‌نشانند روی گونه‌ها و لب‌ها، و دل‌ات. این‌ها که خود بهارند، خود بهار... و به فرمایش آقای شاعر: بهار را باور کرده‌ام من.

در شب تیره، دیوانه‌ای کاو/ دل به رنگی گریزان سپرده/ در دره‌ی سرد و خلوت نشسته/ همچو ساقه‌ی گیاهی فسرده

می‌کند داستانی غم آور

جدایی نادر از سیمین به شدت فیلم غمگینی است. غمش سنگین است. به درد روزهای بهاری نمی‌خورد اصلا. پاییز دارد. وقتی فیلم تموم می‌شود و می‌آیی بیرون، سیاهی سالن، توی روشنایی روز، ولت نمی‌کند...

ای افسانه،‌ فسانه،‌ فسانه / ای خدنگ تو را من نشانه / ای علاج دل ای داروی درد / همره گریه‌های شبانه 

با من سوخته در چه کاری؟  

یادت هست؟ برای ماندن، برای زنده ماندن... باید چیزهایی داشت. چیزهای کمی... چیزهایی  این پایین، روی همین خاک. چیزهایی آن بالا... روی آن آبی درخشان آسمان. چیزهایی هم همین جا! دقیقا، همین جا...!

 

/ 2 نظر / 14 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی ، در جریان هستید که دولت افغانستان اقدام به صادر کردن شناسنامه ای به زبان پشتو برای مردم افغانستان کرده است ؟ زبانی که تنها 20 درصد مردم افغانستان به آن صحبت می کنند؟ در حالی که مردم افغانستان ، "افغانستانی" هستند و نه افغان و بیش از 80 درصد آنها فارسی صحبت می کنند دولت فاشیست افغانستان دست به چنین کاری می زند !

از آن گناه که نفعی رسد به غیر چه باک!!!! به به.بلاگ خیلی جلبی هست.چیزهای بکر و تامل برانگیزی میبینم.